تعریف کارآفرینی، تاریخچه‌ی کلمه کارآفرینی

 معمولا از قدیم الایام بعضی ویژگی ها را به افراد کارآفرین نسبت داده اند و به این صفت ها در افراد معتقد بودند، از جمله اینکه این افراد همیشه در پی کسب و کار بهتر بودند وتوانسته اند برای خود و اطرافیان شغل هایی را به وجود آورند و زمینه ی کاری را فراهم کنند، این افراد قدرت این را داشتند که ریسک کنند و خطرات را قبول کرده و  اما در نهایت با انگیزه ی بیشتر ادامه بدهند، این افراد انگیزه ی این را داشتند که آینده ای را برای خود بسازند و با پشتکار ادامه دهند، قدرت خلاقیت در این افراد به شدت بالا می باشد و می توانند از ذهن خود ایده های نو را مطرح کنند، به فکر ساختن آینده بوده و هم چنین به فکر پیش بینی آینده خود و خطرات و مسائل زندگی خود می باشند، در زمینه ی ثروت زایی بیشتر و پیشرفت در زمینه ی ثروت نیز سرآمد هستند

افراد مختلفی در گستره ی تاریخ و از همان زمانی که واژه کارآفرین به معنی خاص آن مورد توجه قرار گرفت، در پی معنی کردن این کلمه بر اساس باور خود و به صورت کامل بودند، از جمله اینکه کارآفرینی یعنی اینکه فرد فرصت هایی که در پیش دارد و همیشه در دسترس بوده را می تواند تعقیب کند و بتواند فراتر از امکانات امروز به فرصت های بهتر  دست یابد.

مواردی که دانشمندان و افراد در ارتباط با واژه ی کارآفرینی مد نظر دارند:

افرادی در دوره های مختلف در پی کسب این بودند که بتوانند واژه ی کارآفرین را معنی کنند و در این نام به چیزهایی فراتر فکر کنند، بعضی افراد این واژه را هم معنی فرصت لازم  و کافی
می دانند، فردی دیگر این واژه را ارزش آفرینی ترجمه کرده است، بعضی افراد این کلمه را تمرکز بر اقدام هم معنی کرده اند، و دیگری ویژگی این افراد را در این می داند که از امکانات موجود در اطراف خود فراتر می روند و به فکر ناشناخته های جدید دنیای اطراف خود می باشند.

تعریف واژه ی کارآفرین

به فردی که از اولین مراحل یک فکر در ذهن خود اقدام به انجام مسئولیت های کلی می کند و منابع لازم را جمع آوری و در نظر می گیرد، و به فکر نوآوری و توسعه می باشد کارآفرین می گویند. هم چنین این فرد به توسعه محصول و خدمات جدید می پردازد، کارآفرین هدف اصلی او بحث سودآوری و رشد است و شاخص اصلی او نوآوری و خلاقیت است.

کارآفرین به کسی می گویند که یک مدل را پیشرفت می دهد و سرمایه لازمی را برای این کار در نظر می گیرد، چون این فرد باید سرمایه ی لازم برای فیزیکی و هم از لحاظ انسانی را در نظر بگیرد تا بتواند یک کسب و کار دیگر و متفاوت را فراهم کند، این فرم را او عملی می کند و خود می داند که تمام مسئولیت ها به پای خودش می باشد و باید تمام مسئولیت های خود را با طی کردن  موفقیت یا شکست به عهده ی خود او باشد. کارآفرین سرمایه خود را از منابعی که در اختیارش قرار دارد دریافت می کند، و خود را مسئول شکست خویش و هم چنین پاداش خود را در صورت موفقیت کسب می کنند.

 

ویژگی های شخصیتی خاص در افراد کارآفرین

این افراد خلاقیت فردی بالایی دارند.

این افراد نیاز بالایی به استقلال دارند.

تمایل زیادی به خطرآفرینی دارند.

اهمیت کارآفرینی

کارآفرینی فرآیندی مهم می باشد و خیلی از مسائل به این کارآفرینی ربط دارد، ایجاد توسعه صنعتی، رشد کردن و افزایش استغال به بحث کارآفرینی مرتبط است.

کارآفرین می تواند به راحتی توسعه را پرورش دهد، میوه ی اشتغال را راه اندازی کند، درآمد را زیاد کند و به فکر راه های بهتر برای استاندارد درست باشد تمام این فرآیند را در راستای بهتر بودن شرایط برای جامعه ایجاد کند.

ویژگی های کارآفرینی

کارآفرینی برای خود یک سری ویژگی های خاصی دارد که آن را از فعالیت های دیگر متفاوت
می کند، کارآفرینی یک کار اقتصادی قوی و به صورت پویا می باشد، چون این کارآفرینی با هدف خاصی ایجاد می شود که همان کسب و کار و به دست آوردن منفعت مالی است، البته ایجاد کسب و  کار جدید برای افرادی که خواهان آن می باشند.

کارآفرینی را پویا می دانند چون این فضا هر دفعه در حال تغییر می باشد و برنامه ی جدیدی
می تواند در حال ایجاد باشد.

کارآفرینی نیاز به ریسک پذیری دارد و فرد کارآفرین می داند که کار خود و ایده ی خود همراه با تردید است، شاید فرد به نتیجه ی درست برسد و شاید شکست بخورد و در این مرحله لازمه ی کار او این می باشد که صبور باشد.

این افراد باید به مهارت های عالی و مدیریتی خوب فکر کنند و مدیریت سازمانی بالایی داشته باشند، کارآفرین در نقش یک رهبر عمل می کند و هم چنین برای افرادی که با او کار می کنند آینده نگری بیشتری را نشان می دهد.

مراحل کارآفرینی

از مراحل خاصی که کارآفرینی دارد می توان به این موارد اشاره کرد:

کارآفرین به فکر ایجاد فرصت و شناختن آن موقعیت ها می باشد اینکه از ایده های جدیدی که برای خود به وجود آورده به راحتی استقبال کند و بتواند به خواسته و هدف خود برسد و هم چنین مشکلات را از بین ببرد.

کارآفرین در دومین مرحله به این فکر می کند که ایده ای که در ذهن دارد تا چه حد می تواند پرورش دهد و روش تازه را ایجاد کند، برای همین با چشم اندازی نو اقدام می کند و به آینده ی خود فکر می کند.

مرحله بعدی کارآفرین به فکر تمام امکاناتی می باشد که لازم است در ایده ی خود در نظر بگیرد، مثلا هزینه ها، افراد نیازمند، اطلاعات کافی در ارتباط با مسأله و..

بعد از این مرحله کارآفرین به فکر اجرای ایده ی خود می افتد و سعی می کند هدف خود را عملی کند و به فکر خود جامه ی عمل بپوشاند.

مزیت های موجود در بحث کارآفرینی

کارآفرینی باعث توسعه بیشتر خلاقیت و ایده های نو در افراد می شود.

این مطلب سبب تقویت یافتن مهارت های مختلف در افراد به خصوص در مدیر و فرد کارآفرین
می شود، چون فردی که قصد عملی کردن ایده ای را دارد از ابتدا می داند که یک هدف دارد، یک مشکل را در حال رفع کردن است و باید در این راه گرینه ای پیش رو را در نظر بگیرد و بهترین گزینه و مناسب ترین را بر اساس شرایط انتخاب کند و در این مرحله نیز مهارت هایی را که به کار می برد پرورش می دهد و این کار برای او در آینده بتواند تمرین خیلی مناسبی باشد تا این رفتارهای خوب در او شکل بگیرد.

عواملی که می تواند بر کارآفرینی موثر باشد:

معمولا کارآفرینی پروژه ای طولانی می باشد و عوامل مختلفی بر آن تأثیر دارد که می توان به عوامل محیطی  و عوامل فردی اشاره کرد.

در بحث کارآفرینی افراد باید پشتکار و مهارت حل مسأله، اعتماد به نفس، قدرت برنامه ریزی درست وجود داشته باشد تا فرد بتواند کارآفرین موفقی شود.

هم چنین در بحث عوامل محیطی باید وضعیت جامعه، اقتصاد و امنیت لازم برای گسترش کارآفرینی فراهم باشد.

  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و علاقه مند به حوزه استارت آپ ها و مدیریت پروژه . در حال حاضر با تیم قدرتمند نیوسئو (رنک اول سئو در ایران )همکاری دارم و در گذشته نیز با شرکتهای مختلفی کسب تجربه کردم و تصمیم گرفتم این وبسایت را برای علاقه مندان به این حوزه راه اندازی کنم . امیدوارم از مطالبی که در این وبسایت قرار میدهم استقبال کنید.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *