فصل دوم
جامعه استارتاپی بولدر
گذرانده MIT من در سال ۱۹۹۱ از شهر بوستون به شهر بولدر نقل مکان کردم. تحصیلات خودم را در دانشگاه بودم و ۱۲ سال در بوستون کار کرده بودم. ولی اهل این شهر نبودم. خود در دالاس بزرگ شده بودم و همسرم اهل آلاسکا بود. در سن ۲۸ سالگی اولین شرکتم را واگذار کردم و ۲ ماه قبل از اینکه ۳۰ ساله شوم به همراه همسرم به بولدر نقل مکان کردیم.
ما قبلاً به بولدر سفر کرده بودیم و علاقه زیادی به این شهر داشتیم. به علاوه، دوست داشتیم که در منطقه ای با منظره کوهستانی یا اقیانوسی زندگی کنیم. از آنجایی که هر دو به مناطق کوهستانی غرب علاقه داشتیم تصمیم گرفتیم مدتی در بولدر زندگی کنیم و اگر دیدیم شرایط مناسب نیست بیشتر به سمت غرب برویم.
آزمایشگاهی بهنام بولدر بولدر شهر کوچکی است و کمتر از ۲۱۳ هزار نفر در شهر و حومه آن زندگی میکنند. بولدر به اندازه کافی کوچک است که بتوان با تمام قسمت های آن آشنا شد ولی به اندازهای بزرگ هست که جذابیت داشته باشد.
به همین دلیل من بولدر را آزمایشگاه خود برای فکر کردن در مورد جوامع استارتاپی میدانم، بولدر شهری متشکل از افراد باهوش است. دانشگاهی در مرکز این شهر قرار دارد که اساتید، کارکنان و دانشجویان آن حدود ۳۰ درصد کل جمعیت شهر را تشکیل میدهند. حضور مرکزهای پژوهشی مثل مؤسسه ملی استاندارد و فناوری در این شهر باعث افزایش تعداد افراد تحصیلکرده و مخصوصاً دکترها در این شهر نیز در این شهر وجود دارند. Naropa شده است. بهعلاوه مراکز آموزشی دیگری مثل بولدر میتواند بیشترین تراکم کارآفرینی در جهان را داشته باشد. هرچند داده هایی برای حمایت از این ادعا ندارم. من تراکم کارآفرینی را به صورت زیر تعریف میکنم.
تراکم کارآفرینی=  تعداد کارآفرینها + تعداد افراد مشغول در استارتاپها یا شرکتهای دارای رشد زیاد / جمعیت بزرگسال منطقه
در سال ۲۰۱۱ ، کالورادو ایالتی که بولدر در آن قرار دارد رتبه چهارم جذب سرمایه برای استارتاپ را به دست آورد. علیرغم اینکه سرمایه گذاران متعددی در بولدر وجود دارند، سرمایه گذاران ملی نیز این شهر رامنطقها ی مناسب میدانند.
آخرین موضوع اینکه بولدر جامعه ای بسیار متحد دارد. با وجود اینکه شرکتها در برخی زمینه ها مثل فناوری با یکدیگر رقابت میکنند، حس همکاری و از خودگذشتگی در این جامعه بسیار زیاد است. به همین ترتیب این جامعه تحمل افراد تک رو را ندارد، مخصوصاً چون که جامعه ای کوچک است. اگر افراد صادقانه رفتار نکنند و با دیگران همکاری نداشته باشند با آنها برخوردی متناسب با شرایط خواهد شد.
پیش از ظهور اینترنت (۱۹۹۴-۱۹۷۰)
من سال ۱۹۹۵ به شهر بولدر وارد شدم، ولی جامعه کارآفرینی بولدر سالها پیش از آن شروع به کشت دانه های خود کرده بود و موفقیتهای چشمگیری را نیز در سالهای بین ۱۹۷۰ تا ۱۹۹۴ کسب نموده بود. از کایل لفکاف که یکی از سرمایه گذاران قدیمی ساکن بولدر است خواسته ام که تجربیات خود طی این مدت را بیان کند.
تصادفی نبود که دانشگاهی در شهر بولدر به بزرگترین مرکز استارتاپی دنیا تبدیل شود؛ این امر حاصل تلاشهای گروهی از کارآفرینان بود که در ابتدا به دلیل شرایط تجاری جذب این منطقه شدند و پس از آن به دلخواه خود در اینجا ماندند. اگر داستانهای موفقیت این افراد در زمینه های ذخیره داده، دارویی و غذایی به گوش مردم نرسیده بود، بولدر نشاط امروز خود را نداشت و اقتصاد در حال رشد این منطقه ازبین میرفت.
داستان ذخیره سازی داده زمانی آغاز شد که شرکتت IBM تصمیم گرفت بخش مربوط به فعالیتهای ذخیره سازی روی نوار خود در دهه ۱۹۶۰  را در این منطقه دایر کند و بدنبال آن Storage Trek را در سال ۱۹۷۵ ایجاد نمود. این شرکت اولین استارتاپ موفق بولدر به حساب می آید که توانست صنعت و ذخیره سازی و شبکه ای را ایجاد کند که تا اوایل دهه ۱۹۹۰ به یک صنعت دارای دهها شرکت تبدیل شده بود. شرکتهای معروفی مثل  Exabyte و McData نمونه هایی از موفقترین آنها هستند.
ریشه صنعت دارویی این شهر به آزمایشگاه های دانشگاه های بولدر بازمیگردند که در آنها دو استاد معروف به نامهای مارو کاروترز  و لری گولد  با فعالیتهای خود، خوشهای فعال در زمینه زیست فناوری به وجود آوردند. شرکتهای دیگری در این زمینه توانستند همراه با این شرکتها موفقیت حوزه زیست فناوری را در این شهر افزایش دهند و صنعتی فعال شامل شرکتهایی مثل  Nexstar و Somatagen ،Hauser به وجود آورند.

موفقیت صنعت غذایی بولدر با شرکت Celestial Seasonings و یک شرکت نوشیدنی گیاهی آغاز شد که توانست در سطح ملی بسیار برجسته شود. این شرکتها نقش بزرگی در موفقیت این صنعت در دهه های ۱۹۸۰ و ۱۹۹۰ داشتند که باعث شد شرکتهای معروف دیگری مثل Whole Foods و Wild Oats به وجود آیند.

گروهی کوچک و مصمم از سرمایه گذاران در کنار این کارآفرینان قرار داشت که باعث شدند بولدر روی  نقشه استارتاپی ملی، به محلی مهم تبدیل شود. برای نمونه جان هیل یکی از مدیران IBM و سرمایه گذاران Storage Trek با همکاری دیگران توانست شرکت سرمایه گذاری Hill Carman را در دهه ۱۹۲۳ تأسیس کند که از بسیاری از شرکتهای نوپای آن زمان حمایت کرد.
جیم روزر  نیز توانست، پیوندی حیاتی با پایتخت برقرار کند که نقش مهمی در موفقیت شهر داشت. این افراد در کنار یکدیگر صنعت سرمایه گذاری را در بولدر بنیانگذاری کردند.
قبل از ترکیدن حباب اینترنت(۲۰۰۰-۱۹۹۵)
زمانی که به بولدر وارد شدم انتظارات کاری از این شهر نداشتم. در آن زمان پولی که از فروش اولین شرکت خود به دست آورده بودم را در استارتاپهایی در سراسر کشور سرمایه گذاری کرده بودم و بنابراین مرتب بین بوستون، نیویورک، سانفرانسیسکو و سیاتل در سفر بودم. به همین دلیل بود که تصمیم گرفتم خانه ای در مرکز کشور داشته باشم تا کارم راحتتر شود.

پس از آمدن به بولدر من و همسرم به این شهر علاقه مند شدیم. زمانی که بیشتر با بولدر آشنا شدم، دیدم که شرایط ایده آلی برای انقلاب کارآفرینی اینترنتی آن زمان دارد. این شهر پر از دانشجویان مستقل و خوش ذهن بود. افراد زیادی تمایل به تأسیس شرکتهای اینترنتی داشتند. کم کم با برخی از این افراد آشنا شدم و اولین سرمایه گذاری خود را در شرکتی انجام دادم که بعداً Email Publishing نامیده شد.
در آن زمان متوجه شدم که شکافی عمیق بین کارآفرینان و سرمایه گذاران بولدر وجود دارد. کارآفرینان احترام زیادی برای سرمایه گذاران قائل نبودند و شرکتهای سرمایه گذاری زیادی نیز در این شهر وجود نداشت. همین باعث شده بود که شرکتهای کوچک متعددی وجود داشته باشند که بدون سرمایه گذار باقی مانده بودند. نسل
جدید کارآفرینانی که در اواسط دهه ۱۹۹۰ ظهور کرده بودند میخواستند همه کارها را خودشان انجام دهند.
در سال ۱۹۹۶ اولین سازمان کارآفرینان جوان در بولدر را به همراه یک وکیل به نام مایک پلت راه اندازی کردم و از کارآفرینان جوان بولدر دعوت کردم. در جلسه اول حدود ۱۰ نفر حاضر شدند و این شد که من بخشی از جامعه های استارتاپی بولدر شدم.
در ۱۹۹۷ شرکت اینترنتی Keiretsu را با کمک یکی از دوستانم تأسیس کردم. در این زمان کسب و کارهای اینترنتی رونق پیدا کرده بودند و من سرمایه گذاریهای زیادی در این شرکتها میکردم. پس مصمم شدم که شرکتهای اینترنتی بولدر را منظم کنم. به همین دلیل تمام صاحبان شرکتهای اینترنتی بولدر را به شام دعوت کردم و از آنها خواستم که در کنار یکدیگر اتحادی را تشکیل دهند. جلسه نهایی این موضوع را در منزل خودم برگزار کردم و تا به امروز نیز با بسیاری از افرادی که در آن جلسه حاضر بودند همکاری میکنم.
تا پیش از سال ۲۰۰۰ سرمایه گذاری در شرکتهای اینترنتی رونق گرفته بود و انرژی جامعه استارتاپی این شهر بسیار زیاد بود. حدود ۵ سال بود که بدون داشتن هیچ انتظاری به بولدر آمده بودم و موفقیتهای بسیاری کسب کرده بودم. علیرغم اینکه هنوز هم در شرکتهای متعددی در سراسر کشور سرمایه گذاری میکردم ولی بیشتر به شرکتهای فعال در بولدر کمک میکردم.

  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و علاقه مند به حوزه استارت آپ ها و مدیریت پروژه . در حال حاضر با تیم قدرتمند نیوسئو (رنک اول سئو در ایران )همکاری دارم و در گذشته نیز با شرکتهای مختلفی کسب تجربه کردم و تصمیم گرفتم این وبسایت را برای علاقه مندان به این حوزه راه اندازی کنم . امیدوارم از مطالبی که در این وبسایت قرار میدهم استقبال کنید.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *