ترکیدن حباب اینترنت (۲۰۰۲-۲۰۰۱)
با ترکیدن حباب اینترنت، شرایط در بولدر نیز مثل سراسر دنیا وخیم شد. همه شرکتها به تعدیل نیرو میپرداختند، ارزش سهام آنها به شدت پایین آمده بود و هیچکسی حاضر به سرمایه گذاری نبود.
از آنجایی که در شرکتهای زیادی در سراسر آمریکا سرمایه گذاری کرده بودم سال ۲۰۰۱ سال بسیار پرکاری برای من بود چون مجبور بودم هر روز به یک شهر سفر کنم و آخر هفته ها را نیز در بولدر با شرکتهای محلی کار میکردم.

در آن زمان عضو هیأت مدیره بیست شرکت بودم که مدیریت آنها کاری دیوانه کننده بود، به همین دلیل هم بسیار به ندرت در بولدر بودم.
بسیاری از شرکتهایی که با من همکاری میکردند در سال ۲۰۰۱ تعطیل شدند. به خاطر دارم که به صورت خستگی ناپذیری تلاش میکردم این شرکتها را نجات دهم و بازارهای پایداری برای آنها به وجود آورم ولی در بسیاری از موارد تلاشهای من شکست می خورد. معمولاً زمانیکه روز بدی دارم سعی میکنم به منزلم بروم و در کنار همسرم آرامش بگیرم. اواسط سال ۲۰۰۱ متوجه شدم که هر روز من بدتر از دیروزم شده است.
بنابراین تصمیم گرفتم تا دیدگاه خودم را تغییر دهم و نگرش بهتری داشته باشم.
در سپتامبر ۲۰۰۱ روزی که حمله های تروریستی اتفاق افتاد در نیویورک بودم. شرایط بسیار بدی بود. همسرم و دوستانم بسیار نگران من شده بودند ولی خوشبختانه اتفاقی برای من رخ نداد. در آن زمان سفرهای بسیاری داشتم و هر چند روز یک بار در یک شهر بودم ولی پس از این حادثه تصمیم گرفتم تا آخر سال تمام سفرهای خود را لغو کنم و در بولدر بمانم و اینگونه بود که حباب اینترنتی ۲۰۰۱ برای من به پایان رسید.
در آن زمان تقریباً همه افراد در روال زندگی خود تغییراتی را ایجاد کردند. در جامعه استارتاپی بولدر نیز چنین اتفاقی رخ داد و همه افراد درگیر در این جامعه سعی کردند ببینند برای چه کارهایی باید زمان صرف کنند و چرا.

به این ترتیب در کنار به وجود آمدن استارتاپهای جدید، سرمایه گذاری متوقف شد، کارآفرینان و جامعه های استارتاپی به سمت داخل حرکت کرده و ساکن باقی ماندند.
آغاز موج جدید (۲۰۰۳-۲۰۱۱)
در سال ۲۰۰۳ شرکتهای جدیدی در بولدر شروع به رشد کردند. کارآفرینان باتجربه ای که قبل از ترکیدن حباب اینترنت درآمدهایی کسب کرده بودند می خواستند دوباره به کسب و کار مشغول شوند. به علاوه کارآفرینان جدیدی نیز ظهور کردند که با کارآفرینان قبلی ارتباط برقرار نمودند.
Web 2.0 در سال ۲۰۰۵ ظهور کرد و تا آن زمان مجموعه ای از شرکتهای سالم در بولدر به وجود آمده بودند. علیرغم اینکه من باز هم زیاد به سفر میرفتم تلاش کرده بودم در آن زمان بیشتر به شرکتهای مستقر در بولدر کمک کنم. آرام آرام همان انرژی قبلی ایجاد شد.
در سال ۲۰۰۶ شخصی به نام دیوید کوهن به من مراجعه کرده بود. او سابقه ایجاد شرکتی نوپا را داشت که آن را پس از مدتی فروخته بود. سرمایه گذاریهایی هم در چند شرکت دیگر انجام داده بود و مصمم بود که به استارتاپها کمک کند. با این وجود متوجه شده بود که در بسیاری از موارد کارآفرینها تمایل به کمک گرفتن ندارند یا نمیدانند چگونه از دیگران کمک بگیرند یا بیش از حد مشغله های متفرقه دارند. برای همین ایده جدیدی به نام TechStars  داشت تا این معضل را حل کند.
ایده این بود که به جای کمک کردن به یک استارتاپ با مقدار زیادی پول، مقدار کمی پول به چند استارتاپ داده شود و این استارتاپها به مدت ۹۰ روز به صورت نزدیک با مربی خود کار کنند تا بتوانند کسب و کارشان را به مرحله بعدی برسانند. در این مرحله آنها می توانند برای جذب سرمایه واقعی آماده شوند. به نظرم رسید که ایده خوبی است و می توانیم با کمک آن افراد جدیدی مثل کارآفرینان باتجربه، وکیلها، حسابدارها و افراد ارشد تیمهای استارتاپی را برای کمک کردن به کسب و کارهای نوپا درگیر کنیم. به این ترتیب اولین دوره TechStars را در سال ۲۰۰۷ در بولدر اجرا کردیم.
در سطح ملی نیز در این سال شبکه های اجتماعی ظهور بیشتری پیدا کردند. موفقیت های اولیه Zynga و LinkedIn ،Twitter ،Facebook تمایل به کارآفرینی اینترنتی را تقویت کرد و سرمایه گذاران زیادی برای اینگونه شرکتها پیدا شد. سرمایه گذارانی از سایر قسمتهای کشور به بولدر وارد شدند و این باعث شد که شرکتهای این شهر یکی پس از دیگری در سالهای ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ خریداری شوند.

امروزه جامعه استارتاپی بولدر در مقایسه با اندازه کوچکی که دارد یکی از بهترین جامعه های استارتاپی کشور است و اغلب در بسیاری از رتبه بندیهای خلاقیت، شادمانی، هوش و کارآفرینی جزو رتبه های اول میشود. دراین کتاب به بررسی انگیزه ها و تعاملهای افراد این جامعه با هم خواهیم پرداخت.
بولدر از دید یک فرد خارجی علیرغم اینکه داستان بولدر را از نظر من خواندید تمایل دارم نظر یک نفر دیگر را نیز بدانید. برای همین از مارک سولون که یک سرمایه گذار موفق است خواسته ام آن را برای شما تعریف کنند.

از سال ۲۰۰۰ تاکنون من و شریکم در شرکتهای استارتاپی غرب آمریکا سرمایه گذاریهای زیادی انجام دادهایم. در این منطقه ایده های بسیار خوبی وجود دارند که بسیاری از سرمایه گذاران به آنها توجه نمیکنند. در هر یک از شهرهای غرب آمریکا یک جامعه استارتاپی وجود دارد و همگی مزایا و معایبی دارند. با این وجود هیچ کدام به اندازه بولدر استارتاپهای موفقی نداشته است. در یک دهه گذشته نرخ ایجاد استارتاپهای موفق در بولدر خیره کننده بوده است.
بسیاری معتقدند TechStars دلیل این اتفاق بوده است ولی ما قبل از به وجود آمدن این رویداد هم در این منطقه سرمایه گذاری میکردیم. به اعتقاد من دلیل این موضوع این است که در بولدر جامعه ای منسجمتر وجود دارد و افراد آن از یکدیگر حمایت بیشتری میکنند.

TechStars تنها نمونهای از این حمایت است که به یکی از موتورهای تولید شغل جهان تبدیل شده است.
در بولدر افراد حاضرند برای موفقیت یک استارتاپ تلاش بیشتری انجام داده و بیشتر کمک کنند. تاکنون در هیچ جامعه ای ندیده ام به اندازه بولدر افراد برای کمک کردن به یک استارتاپ زمان و انرژی صرف کنند.
زمانی که یک استارتاپ تصمیم به تعطیل کردن میگیرد افراد جامعه در کنار یکدیگر از آنها حمایت میکنند و یا در بازگشایی استارتاپ درگیر می شوند یا نقشهای دیگری برای افراد آن تعریف می نمایند.
بزرگترین نکته ای که توجه من را جلب کرده این است که برای به وجود آمدن این جامعه برنامه ریزی راهبردی صورت نگرفته بود. دولت هم نقش زیادی در ایجاد آن نداشته است. دلیل موفقیت بولدر این بود که چند کارآفرین باور داشتند که با موفقیت یک جامعه، همه موفق می شوند و از کمک کردن به دیگران لذت میبردند.
این اتفاق میتواند در هر جامعه ای رخ دهد تنها لازم است گروه کوچکی از افراد معتبر شروع به کار کرده و دیگران را رهبری نمایند.
همانطور که مشخص است جامعه استارتاپی در بولدر طی مدت زیادی تکامل پیدا کرده است و شروع آن به دهه ۱۹۷۰ باز می گردد.

کارآفرینان متعددی در به وجود آمدن و رشد آن درگیر بوده اند. بسیاری از آنها بیش از دو دهه است که عضوهای فعالی از جامعه استارتاپی بولدر به حساب میآیند. همانطور که مارک سولون نیز گفت، همین افراد هستند که با اعتقاد به موفقیت جمعی و تلاش و سرمایه گذاری برای آن، جامعهای پرانرژی و فعال را به وجود آورده اند.

  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و علاقه مند به حوزه استارت آپ ها و مدیریت پروژه . در حال حاضر با تیم قدرتمند نیوسئو (رنک اول سئو در ایران )همکاری دارم و در گذشته نیز با شرکتهای مختلفی کسب تجربه کردم و تصمیم گرفتم این وبسایت را برای علاقه مندان به این حوزه راه اندازی کنم . امیدوارم از مطالبی که در این وبسایت قرار میدهم استقبال کنید.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *