اولین فروشگاه قانونی کتاب الکترونیکی فارسی(فیدیبو)

فیدیبو یک سامانه کتاب است که مشابه آن در کشورهای مختلف زیاد بوده ولی هنوز در ایران همانند فیدیبو تکرار نشده است. شما می توانید نرم افزار فیدیبو را بر روی گوشی یا تبلت خود نصب کرده و به صورت قانونی کتاب الکترونیکی بخرید. با این کار خیلی از هزینه های اضافی کم شده و همیشه تعداد زیادی کتاب در دسترس خواهیم داشت.

پافشاری

در سال ۱۳۸۱ و ۱۳۸۲ آقای قاسمی دانشجوی جوانی بود که به مطالعه علاقه زیادی داشت. قاسمی تصمیم گرفت زمانی که محتواها هنوز همه گیر نشده بودند و هر انتشاراتی ای برای خودش سایت نداشت  با دوستش سایت معرف کتاب راه اندازی کند که به ازای هر کتابی مبلغ ۲۰۰ تومان هم می گرفت. او راهی خیابان انقلاب شد تا ایده ای که در نظر دارد را با ناشران کتاب در میان بگذارد.

خیلی ها او را جدی نمی گرفتند حتی یکی از انتشاراتی ها به او گفت:((آفرین تو پسر فعالی هستی، برو درست را بخوان بعد به این چیزها فکر کن)). اما در آخر توانست سفارش طراحی ۷۰۰ جلد کتاب را بگیرد.

مجید قاسمی بعد از مدتی در دانشگاه ملی گیلان قبول شد،  در حالی که دوران دانشگاه را می گذراند و همیشه به علاقه اش فکر می کرد. اما قالب بندی های خشک آکادمیک مدتی او را سرد کرد، به هرحال باز هم به فکر راه اندازی ایده اش بود.

او به رویایش فکر می کرد درحالی که چیزی از آن نمی دانست.

فیدیبو

اپلیکیشن فیدیبو

در یکی از شب های دوران دانشجویی مجید با نرم افزار پلیلیک آشنا می شود، او می گوید ۳۰ ساعت نخوابیدم تا کار با آن رایاد گرفتم و سایتی را بالا آوردم.

بعد که سایت را به اطرافیانم نشان دادم همه از کیفیت نداشت آن صحبت کردند، اما با این وجود ناامید نشدم باز هم روی آن کار کردم و در آخرین سال دانشگاه توانستم سایت فرهنگ ریدر دات کام را راه اندازی کنم. این سایت با وجود قدیمی بودن، هنوز با ۵۰ کاربر فعال است.

مهدی فیروزان

در کنار این سایت یک رادیو اینترنتی پر طرفدار هم مشغول به کار بود که گوینده اش رضا ساکی طنز پرداز دهه ۸۰ بود. این سایت شنونده های زیادی اشت طوری که روز اسکار گرفتن اصغر فرهادی سایت ما در آلمان از کار افتاد.

همین امر باعث شد هزینه بالا برود و برای تامین آن از کسی کمک بخواهند، در آن زمان مجید قاسمی در حال راه اندازی فروشگاه الکترونیکی شهر کتاب برای فروش محصولاتش بود. این آشنایی نقطه شروع راه اندازی استارتاپ فیدیبو بود.

مجید تصمیم گرفت رویا و ایده ای را، که در ذهن دارد با مهدی فیروزان در میان بگذارد. متوجه شدند که این ایده هردوی آن ها است و می توانند با هم روی آن فکر کنند. درمورد هزینه آن پرسید گفتم نهایت۳۰ میلیون و ایشان گفت من ۲۰ میلیون دیگر هم رویش می گذارم تا آن را راه اندازی کنیم.

بخش زیادی از صنعت نشر الکترونیک از شرکت ادوبی استفاده می کند. چون همه پیرو، یک استاندارد هستند می توانید کتابی را از سایت آمازون خریداری کنید و برروی دستگاه نوبل مطالعه کنید. این کار توسط ادوبی انجام می شود و در اختیار شرکت های دیگر قرار می گیرد.

اما ایران برعکس کشورهای دیگر راه رسیدن به کتاب الکترونیکی اش به این راحتی ها نیست. به طوری که ادوبی حتی ایمیل های ایران را نمی خواند، حتی گفتیم که پشتیبانی نمی خواهیم فقط قیمت ها را به ما بدهید، اما توجهی نکردند. این کار ما را، خیلی سخت می کرد.

همین امر باعث شد تا خودشان به فکر راه اندازی یکsdkبیفتند. در ابتدا تصمیم داشتند این کاررا به شرکت های خارجی بسپارند اما آن ها نپذیرفتند و گفتند که چنین کاری برایشان ارزشی ندارد. برای همین تصمیم گرفتند با تشکیل یک تیم ایرانی و بازار هدف بزرگ که به واسطه آن محصولات دیگر را هم بفروشند شروع به کار کنند.

این تیم در ابتدا، به دلیل آگاه نبودن با شکست مواجه شدند.  چندی بعد تصمیمشان را تغییر دادند و قصد داشتند این پروژه را به شرکت دیگری بسپارند. مجید قاسمی بعد از اینکه متوجه شد امکان راه اندازی چنین برنامه ای وجود ندارد به آقای فیروزان مراجعه و اعلام کرد ۵۰ میلیون خیلی پول کمی است یا باید هدف گداری دقیقی داشته یا این که به کلی بیخیال این پروژه شویم.

آقای فیروزان تصمیم گرفت با صرف هزینه بیشتراین پروژه را برای ایران و با هدف این که خاورمیانه ای شود پیش  ببرد. موقعیت و دوستی فیروزان با ناشران کتاب و مشورت گرفتن از آنها  نقش مهمی در پیشرفت آن ها داشت. او توانست به وسیله این ارتباطات و سرمایه گذاری مشکل را حل کند. او به راحتی با کسانی که خیلی ها آرزوی دیدنشان را داشتند ارتباط برقرار می کرد و راهنمایی می گرفت.

امپراطوری

بعد از آزمایش های زیاد روی این پروژه، به شکل استارتاپ فیدیبو از خود رونمایی کرد. فیدیبو قصد داشت علاوه بر کتاب های فارسی کتاب های خاورمیانه ای را هم در خود جای دهد و لقب امپراطوری را نصیب خود کند. بعد از sdk اختصاصی حال نوبت این است که مجید قاسمی به قانع کردن افراد مشغول در این حوزه برای استفاده بپردازد.

از طرفی وجود فیروزان و دوستی او با ناشران موجب اعتماد انتشاراتی ها و مجید قاسمی هم به واسطه پروژه ای که در دبیرستان نوشت با اکثر آن ها آشنایی داشت. انتشارات ققنوس اولین انتشاراتی بود درسال ۹۲  با آنها قرارداد بست و این یک پرش برای فیدیبو محسوب می شد.

بعد از تحویل کتاب ها متوجه می شوند بیشتر کتاب های ایرانی با استفاده از برنامه زرنگار و سیستم عامل داس نوشته شده است. این برنامه مناسب نبود و حتی پشتیبانی هم نداشت. همین امر باعث شد همه به فکر جایگزینی برای برنامه زرنگارز بیفتند چون این برنامه مدتی بود که قطع شده بود.

کتاب هایی که مربوط به خاورمیانه بود مشکلات زیادی داشت از قبیل نیم فاصله که یک اصطلاح است و برای آن ها خنده دار بود. تیم دردسر زیادی را متحمل شد و در نهایت به ایران برگشتند. با وجود هزینه هایی که در حال افزایش بود فیروزان ناامید نشد و به کارش ادامه داد.

۵۰ میلیونی که تصور ابتدایی آن ها بود حالا فقط مخارج ماهانه آن ها بود. استاندارد قیمت جهانی برای کتاب آنلاین چنین است که باتوجه به ارزان ترین نوع چاپ مثلا زمانی که آمارزون هزینه کتابی را ۱۰۰ دلار در نظر گرفته باشد و نسخه الکترونیکی آن را به قیمت ۱۰ دلار به فروش برساند باید مابقی ضرر را به ناشران پرداخت نماید. این کار سبب، جنگ میان توزیع کنندگان است.

این کار باعث جذب کاربران به سایت شده و فقط این گونه تخفیفات را مختص کتاب های معروف و مشهور قرار می دهند. اما  از طرفی این کار باعث بد عادتی مخاطبان خواهد شد. به همین خاطر از همان اول قیمت ها را متناسب گذاشتیم تا با مشکلی روبرو نشویم بعد از این ماجرا و اعتماد ناشران، خود ناشران برای بستن قرار داد به سمت فیدیبو می آمدند.

فیدیبو برعکس بقیه شرکت ها بعد از این که موفق شد از ایران نرفت و به کارش ادامه داد. قاسمی در حال حاضرعلاوه بر مدیریت فیدیبو مشاور آقای فیروزان هم در بنیاد فروزان می باشد. قاسمی مسئول این است که نگذارد پروژه ها با شکست مواجه شوند.

نسخه جدید فیدیبو

نسخه جدید فیدیبو درنظر دارد که مفهوم کتابخوانی را بار دیگر بین مردم و شبکه های اجتماعی بیاورد.

دستگاه کتابخوان فیدیبو

فیدیبو قصد ایجاد یک سخت افزار با بیش از دودستگاه کتابخوان را دارد که در شهرکتاب به فروش برساند.

فیدیبو در حال کار بر روی دو پروژه دیگر برای خارج از ایران است که، باگذشت زمان دو سال هنوز هیچ سود ونفعی برای صاحبان پروژه نداشته است. با این وجود آقای فیروزان نگران چیزی نیست و حاضراست پول زیادی هم صرف کند.

در حال حاضر فیدیبو به شهرت رسیده و به تازگی به لیست فروشگاه های گودریدز افزوده شده است.

پروژه فیدیبو بسیار با ارزش بوده و حتی باید آن را یک پروژه ای ملی دانست. موفقیت امروز فیدیبو حاصل امید،باور و دور اندیشی افراد این پروژه به خصوص آقای فیروزان است(موفقیت در هرپروژه ای نیازمند باور است) . باور مشترک میان قاسمی و فیروزان موجب به ثمررسیدن پروژه شد. خود آن ها می گویند صبح ها وقتی از خواب بیدار می شویم، انگار می خواهیم برای کار در دفتر گوگل آماده شویم.

 

 

  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و علاقه مند به حوزه استارت آپ ها و مدیریت پروژه . در حال حاضر با تیم قدرتمند نیوسئو (رنک اول سئو در ایران )همکاری دارم و در گذشته نیز با شرکتهای مختلفی کسب تجربه کردم و تصمیم گرفتم این وبسایت را برای علاقه مندان به این حوزه راه اندازی کنم . امیدوارم از مطالبی که در این وبسایت قرار میدهم استقبال کنید.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *