۴ تا از بهترین استارتاپ های مطرح و معروف ایرانی که کارشان را خیلی ساده شروع کردند

بیشتر استارتاپ های موفق روزی از حداقل ترین و ساده ترین کارها شروع کردند تا مدت ها نیز کار آن ها پا نگرفت اما بعد از مدتی بهترین ها برایشان رقم خورد و این فقط به دلیل پشتکار، شجاعت و شکست پذیر بودن آنها است.

بسیاری از افراد تصور می کنند که تمام استارتاپ های مطرح و پردرآمد که اکنون در اوج هستند از ابتدا همینطور بوده اند در صورتی که اصلا اینگونه نیست، اکثراین استارتاپ ها به گونه ای از صفر شروع کردند تا مدت ها هم رونقی نداشتند؛

در این مقاله می خواهیم نحوه ی شروع ۴ استارتاپ موفق ایرانی را بیان کنیم؛ استارتاپ هایی که اکنون در جایی قرار دارند که فکرش را نمی کردند و سرنوشت بنیان گذرانشان را دچار تغییر و تحول کرده اند:

دیجی کالا

حتی اگر تا به حال از دیجی کالا خرید نکرده باشید، قطعا در اطرافتان دوستان و آشنایانی وجود دارند که به صورت آنلاین از این سایت خرید کرده باشند، این استارتاپ حدود ۱۰ سال پیش توسط دو برادر راه اندازی شد وکسی فکرش را نمی کرد روزی جز بهترین ها باشد. داستان از آنجایی شروع شد که دو برادر قصد داشتند دوربین عکاسی بخرند.

این دو برادر داستان را این گونه تعریف می کنند:((زمانی که دوربین های دیجیتال به تازگی وارد بازار شده بودند، ما دو نفر هم به عکاسی علاقه مند بودیم و قصد داشتیم آن را جدی دنبال کرده و دوربینی بخریم، در این سال ها قیمت دوربین خیلی بالا بود.

ما هم می خواستیم با پولی که پس اندازه کردیم و زحمت کشیدیم آن را بخریم، پس خیلی مهم بود که انتخاب درستی کنیم. پس تصمیم گرفتیم که درباره ی دوربین ها اطلاعات جمع کرده و آن ها را با هم مقایسه کنیم، اما درآن زمان بیشتر افراد به دوربین های آنالوگ مسلط بودند. بنابراین تصمیم گرفتیم از یکی از راه هایی که هنوزخیلی ها از آن استفاده می کنند یعنی اینترنت کمک بگیریم،البته استفاده از اینترنت آن زمان مثل حالا فراگیر نشده بود.

شروع به جستجو در اینترنت کردیم و سایت هایی که تخصصشان در همین موارد بود پیداکرده و شروع به بررسی پیچیدگی ها و مسائل دیگر دوربین ها و وسایل صوتی کردیم؛ ودرآخرتصمیم نهایی را گرفتیم. آنقدر بررسی و مقایسه انجام داده بودیم که برایمان جالب شده بود.

بود. گشتیم و از یک از مغازه هایی که آن را داشت خریدیم.d70 انتخاب ما یک دوربین

و از این بابت که چیزی را که می خواستیم خریده بودیم خیلی خوشحال بودیم، اما به محض این که به خانه برگشتیم متوجه شدیم که لنز وفکوس خودکار را عوض کرده اند. با این که خیلی با دقت به جزییات خرید کرده بودیم اما گول خورده بودیم. آن همه ذوق و بررسی درآخر نتیجه خوبی نداده بود. این تجربه ما را به فکر انداخت تا دیجی کالا را، راه بیاندازیم. سایتی که علاوه بر دادن اطلاعات امکان خرید را هم داشته باشد.))

دیوار

شخصی از دانشگاه شریف در مجموعه کافه بازار همراه با دوستانش این ایده را برای اولین بار شکل دادند. حسام آرمندهی فارغ التحصیل رشته کامپیوتر، در سال ۱۳۸۸ از دانشگاه شریف است که بعد ها برای ادامه تحصیل در رشته مورد علاقه اش به سوئد رفت.

زمان تعطیلات میلادی، سال نو، زمانی که به ایران برمی گردد دوستان قدیمی اش در حال کار بر روی پروژه ای به نام (فارسی تل) بودند. هدف این پروژه فارسی سازی و تولید یکسری برنامه ضروری بود، به نظر حسام این برنامه و کار با دوستانش به حدی جذاب و آینده دار رسید که ترجیح داد بعد از تعطیلات بماند و روی این پروژه کار کند.

به گفته خودش:((وقتی به ایران برگشتم و دوستان و همکلاسی های قدیم را در حال انجام کار روی این پروژه دیدم، علاقه ام به این پروژه باعث شد که بعد از تعطیلات دو هفته دیگر بمانم، اما درواقع این دو هفته تعطیلات هیچ وقت به پایان نرسید.))

همه چیز آنگونه که فکر می کردند پیش نرفت اما باعث نشد که او و دوستانش دست از کار و تلاش بکشند. ایده ای جدید به فکرشان رسید که در نهایت تولید((کافه بازار)) را درپی داشت.

حسام آرمندهی در گفتگو با روزنامه راجب آن زمان گفته:((سال ۱۳۸۹ کار روی محصول فارسی تل را آغاز نمودیم. این محصول فروش راضی کننده ای نداشت و بعد از اضافه شدن ما هم خیلی نتیجه ای نداد. بعد از یک ماه سیستم عاملی که تولید کرده بودیم را کنار گذاشتیم تا وقتمان تلف نشود.

در این بین باید تصمیم می گرفتیم و راهی را که  نیمه رفته بودیم عوض کنیم. که این تغییر نیاز داشت به شجاعت و سرعت عمل. شرکت های کمی پیدا می شوند که چنین جرئتی به خرج دهند. باید جرئت باشد وگرنه در آینده خیلی از شرکت هایی که در حال حاضر مشغول هستند منسوخ می شوند.))

شیپور

حتما تا به حال تبلیغ سایت خرید آنلاین را در شهر دیده اید، ایده این سایت توسط فردی داده شده، که خودش علاقه زیادی به خرید کالاهای دست دوم داشته است.

او بعد ازبه پایان رسیدن دوران تحصیلش در رشته ام بی آی، دانشگاه کانادا وقتی به ایران باز می گردد متوجه کمبودی می شود که در کانادا به عنوان تفریح به آن نگاه می کرده است؛

خرید اینترنتی کالاهای دست دوم؛ همین امر موجب شد که به فکر راه اندازی سایتی مشابه به سایت ای بی بیفتد. مدام به این فکر می کرد تا کسب وکار خودش را به راه بیندازد تا این که این ایده به ذهنش آمد. سایتی که در کانادا مشابه اش را دیده بود ودر آن خرید و فروش انجام داده بود. او در گفتگو با برنامه های تلویزیونی گفته است که:((از نوجوانی در کانادا با این سایت ها آشنا بودم و به نوعی سرگرمم می کردند.

به  آنها علاقه داشتم و دوست داشتم از آنها خرید کنم؛ صبرمی کردم تا با قیمت مناسب و کم این کار را انجام دهم. پول زیادی نداشتم برای همین به تک تک خرید ها اهمیت می دادم.

آنقدر به این سایت ها علاقه داشتم که گاهی خودم نیز چیزهایی مثل گوشی موبایل را برای فروش داخل سایت می گذاشتم. مثلا گاهی موبایلی دست دوم از همین سایت می خریدم تعمیرش می کردم وبا قیمت بهتری دوباره به فروش می گذاشتم!)) به فکر اجرای این ایده در ایران افتادم؛ البته مدتی به کسب وکار سنتی خانوادگی اش که تولید انواع حوله بود روی آورد اما متوجه شد که مرد تولید سنتی نیست و باید به دنبال برآوردن آرزوهایش برود.

مامان پز

سایت مامان پز یک سایت سفارش آنلاین غذاست که تعدادی از مادران در نقاط مختلف شهر آشپزی می کنند و جای مشخصی مثل رستوران یا یک تهیه غذا ندارند.

ایده این سایت از سمت یک خانم که دانشجوی فوق لیسانس دانشگاه شریف بود، داده شد؛ تبسم لطیفی متولد۱۳۶۴در استان لرستان است. او به دلیل علاقه اش به رشته ام بی ای ارشدش را در این رشته به پایان رساند. همین رشته دید او را متفاوت کرد و موجب شد راهی برای کسب و کارش در آینده بیابد.

زمانی که در یکی از کلاس هایش نشسته بود، قرار بود او و هم کلاسی هایش ایده یک کسب و کار را با جزییات مطرح کنند. ایده او سایت مامان پز بود که خیلی مورد استقبال قرار گرفت و همین تشویق باعث شد طرحش را به یکی از جشنواره های استارتاپ هم برد.

او در این جشنواره موفق شد و جایزه گرفت پس تصمیم گرفت که خیلی جدی به عملی کردن ایده اش بپردازد. البته او تنها نبود و یک تیم سه نفره(متخصص مدیریت وبازاریابی،کارشناس کارآفرینی وراه اندازی سایت های اینترنتی ویک متخصص فناوری اطلاعات) را هم درکنار خودش داشت که او را همراهی می کردند، این سایت در روز مادر یعنی ۱۱ اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۲ به طور رسمی افتتاح گردید.

 

  • twitter
  • linkedin
  • linkedin
  • linkedin

فارغ التحصیل رشته مهندسی نرم افزار و علاقه مند به حوزه استارت آپ ها و مدیریت پروژه . در حال حاضر با تیم قدرتمند نیوسئو (رنک اول سئو در ایران )همکاری دارم و در گذشته نیز با شرکتهای مختلفی کسب تجربه کردم و تصمیم گرفتم این وبسایت را برای علاقه مندان به این حوزه راه اندازی کنم . امیدوارم از مطالبی که در این وبسایت قرار میدهم استقبال کنید.

  • facebook
  • twitter
  • googleplus
  • linkedIn
  • flickr

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *